KONUŞACAKLARIM VAR YAZI DİZİSİ


Merhabalar :)

Yalova için bir tanıtım yazısı yazacağım da fotoğraflarımı hazırlıyorum şu sıralar . Bu fotoğrafı düzenlerken aklıma burada bir yayın yazma fikri geldi . :) Çay eşliğinde sohbet güzel olur diye düşündüm . :) Gerçi sohbet konum pek iç açıcı değil ama bunu burda konuşmamız gerekiyor .

Biliyorsunuz Yalova'ya taşındık ve taşınır taşınmaz da işe başladım . İşim evimize yakın olduğundan işe yürüyerek gidiyorum . Aman Allah'ım ... Sokaklarda bambaşka hayatlar varmış ... İnsan her sabah aynı sokaklardan geçerken etrafını inceleme fırsatı buluyormuş . İnsanlar hep bir koşturmacanın içinde de hayvanların hayatı bir başka ... Bazen önüme bir kedicik çıkıyor , bir kartonun üzerine oturmuş ısınıyor ... Bazen de önüme bir kuş çıkıyor , yerdeki ekmek kırıntılarını yemeye çalışıyor . Ve her sabah - akşam yol üzerinde bir köpek ile karşılaşıyoruz . Heh işte konumuz o köpek ...


Evimizin yakınlarında eski müstakil bir ev vardı . Kapısında da bir köpek . İlk zamanlar yanından geçerken korkuyordum . Köpeklerden çok korkarım da ben ... Ama her gün ona " Günaydın Köpüş " diye seslenmeden duramıyordum . :) Bir gün baktım bizim eski evin camları yok . Dedim tamam evi yıkacaklar . Bir kaç gün sonra bir baktım ev de yok . Ama Köpüş duruyor . Kulubesinde duruyor . Bir de eski bir kulube var onu da yıkmamışlar . Köpüş havalar çok soğuk olduğunda kulubeye girip orda uyuyor . Gel zaman git zaman sabah akşam Köpüş'le günaydınlaştık , vaktim olduğu zamanlarda başını okşadım , derken arkadaş olduk . :) Köpüş beni yolda görür görmez ayaklanıyor , bana kuyruk sallamaya başlıyor . :) Sevdi beni kerata . :)

Bir sabah işe giderken baktım ki Köpüş ipini koparmış ortalıkta gelene gidene havlıyor . Yapma etme dedim ama dinlemiyor . İşe de gitmek zorundayım hadi evine git dedim evine doğru gitti . Akşam geldiğimde yoktu . Bir gün sonra baktım köpek kulubesi gitmiş . Köpüş kaçtı heralde dedim , çok üzüldüm . Bir gün sonra baktım ki Köpüş eski virane kulubede yatıyor . Kendi kulubesini bulamayınca eski kulubeye sığınmış . Bağlamışlar bir duvara büyükçe bir zincirle anca kulubeye kadar gidebiliyor . Bir gün iş çıkışı yine bir baktım dışarıda bir kutu bulmuş kulubenin yakınlarında onun içine girmiş . Ordan bana bakıyor . Hayvanın kulubesi nerede , ne güzel temiz temiz içinde uyuyordu . Sahibi mi götürdü , birileri mi çaldı bilmiyorum ama çok kızdım . Zavallı Köpüş'üm hep zorluklarla savaşıyor .

Ve yine bir gün iş dönüşü eve gelirken fırına uğradım , iki ekmek aldım . Normalde bir ekmek alırdım ama o akşam iki olsun dedim ... Köpüş'ün yanından geçerken de yemeği ne durumda diye bir kulubeye bakındım . Ne yemek ne su ... Bu hayvan bu kulubede bağlı yaşıyor arkadaşlar ... Gidemiyor hiç bir yere . Kim bilir kaç gündür aç ve ben de fark edemedim ... Ekmeği fırından alıyorum ve benim iş çıkışımda bana sıcacık ekmek veriyorlar . Yumuş yumuş ekmekten kopardım Köpüş'e verdim . Sıcak bir yandan da üflüyorum , soğutuyorum sonra Köpüş'e veriyorum . Normalde bayat ekmeği yemiyor . Hemencecik yedi ekmeği . Ben verdikçe yedi . Köpüş o gün bir ekmeği bitirdi . Ve ben sinirimden ağlayacaktım neredeyse . Sahibini bulsam saçını başını yolardım o derece sinirlendim . Yakınlarda bir bakkal vardı . Gittim bir de su aldım Köpüş'e . Su kabına su koydum , suyundan da içti . Ama hala aç ... Buralarda petshop var mı diye bakkala sordum . Varmış yakınlarda söylediler gittim Köpüş'e mama aldım . Getirdim yemek kabına koydum . Mamasından da yemeye başladı . Bu hayvan kaç gümdür açtı ki yedi de yedi bir türlü doyamadı ... O güzelim hayvanı orada o halde bırakan adama yazıklar olsun ... Neyse ki Köpüş emanet ellerde . Her gün artan yemeklerden ona da götürüyorum . Afiyetle yiyor . :) Akşamları da selam vermeden eve geçmiyorum . :) Canım Köpüş onu çok seviyorum . :)

Bu yazıyı neden yazdım ? Çünkü hayvanları çok seviyorum . Çünkü onların ağzı var dili yok ... Aç kaldıklarında açım diyemiyorlar . Üşüdüklerinde üşüyorum diyemiyorlar . Ve en az bizim kadar sevgiye ihtiyaçları var . Bir kulubede tüm gün yalnız bırakılmayı hak etmiyorlar . Lütfen eğer bir hayvanı sahiplendiyseniz ona iyi bakın ... Onu aç bırakmayın . Onu yalnız bırakmayın . Bakamayacağınız hayvanları bir kulubede mahsur etmeyin !! Sadece sahiplendiklerinize değil dışarıda yaşayan hayvanlara da iyi davranın . Burada çok güzel bir ortam var . Sabahları işe giderken görüyorum çoğu evin kapılarında yemek kaplarında sokak hayvanları için yemek ve su bulunuyor . Kaldırım köşelerinde kedi mamaları görüyorum hep . Ağaç diplerinde kuş yemleri görüyorum . Çok şükür iyi insanlar da var ve sizlerde iyi olanlardan olun . Hiçbir şey yapamıyorsanız artan yemeklerinizi çöpe atmak yerine , kapınızın önünde bir kenara koyuverin . Kedi , köpek yesin aç kalmasın ... Lütfen rica ediyorum hayvanlara eziyet etmeyin . Onları sevin ...

Sevgi her daim sizinle olsun .
Kalbinizden merhamet eksik olmasın .
Hoşkalın ...

You May Also Like

18 yorum

 1. Güzel kalpli Zehra...duyarlılığın ne güzel..merhamet bütün yüreklere uğrasın inşallah..Sevgiler canım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim canım , amin inşallah . Kocaman sevgiler . :)

   Sil
 2. Bende köpeklerden ürkerim, yaklaşamam.Ama onların gariban hali üzücü.Belediyeler keşke daha sık ve kolay ulaşımın olduğu yerlerde barınak yapsa, insanlarda gidip oralarda yardımlarını yapsa ,diye düşünüyorum.Sokaklarda sefil olmazlar böylece.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke dediğiniz gibi olsa . Çok isterdim ...

   Sil
 3. İnan tüylerim diken diken oldu. Benim de bir köpeğim var ve o hariç tüm köpeklerden korkuyorum. Sokaklardaki kedi mamaları, ağaçlardaki kuş yemleri beni çok şaşırttı. "Helal olsun" demekten alamadım kendimi. Güzel kalbinle Köpüş'ün yeni ailesi olmuşsun ne kadar şanslı :) Yalova tanıtım yazını merakla bekliyorum. Nişanlım tercih yapacak biz de küçük şirin illeri araştırıyoruz. Bakalım Yalova nasılmış :) Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de buradaki halkı bu konuda çok sevdim . Duyarlı tüm insanlardan Allah razı olsun . Yaa aileden çok arkadaş olduk biz , çok sevdim Köpüş'ü ben . :) Yakın zamanda yazıcam inşallah canım . Gelin gelin burası çok şirin . Beni de görmeye gel . :))) Kocaman sevgiler canım . :)

   Sil
 4. Yeni eviniz/şehriniz hayırlı olsun öncelikle.Aranızda ne güzel bir bağ oluşmuş Köpüş'le.Neyse ki sayenizde karnı doyuyor ve seviliyor.Ama insanları anlamak çok güç.Bakmayacakları köpeği boş bir yere niye bağlarlar :(
  Bizim bir kedimiz var.Çok seviyoruz ve dışarda olduğum zamanlarda bile aklım kalıyor yalnız kaldığı için.Umarım dilekleriniz ulaşır herkese.Köpüş'e bizim de sevgilerimizi iletin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar :) Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim . Evet çok tatlış bir bağ kurduk , çok seviyorum onu . :) Düşüncesizler çünkü , benciller . Eziyet ediyorlar hayvana haberleri yok . Benim de kuşlarım var . Ev onların :) Kapılarını çoğunlukla açık bırakıyorum . Geziyolar evde . :) Ben de yeni işe başladım , kuşlar evde yalnız kalıyor. Eve gelir gelmez kuşların yanına gidiyorum . Üzülüyorum yalnız oldukları için . Çok şükür ki vicdan sahibiyiz ...

   Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum . Kocaman sevgiler . :)

   Sil
 5. Zehracığım yüreğine sağlık ne güzel yazmışsın. Köpise yapılanlara üzülmemek elde değil.İyki sen varmışsın Yoksa aç susuz sefil olacakmış.
  Keske herkes senin gibi duyarlı,vicdanlı olsa... Sevgiler arkadaşım 😘 💞 💗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmm :) Güzel yorumun için çok teşekkür ederim , çok mutlu oldum . İnşallah canım , keşke biraz daha duyarlı olsalar . Köpüş çok şükür iyi . :) İnşallah ben de yanında olmaya çalışacağım . :) Mutlu günler diliyorum canım , kocaman sevgiler . :)

   Sil
 6. Çok güzel bir yazı olmuş Zehra Hanım.
  Benim de bir köpeğim var, adı da Zehir. :) Onu çok seviyorum, ve bakımı için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Hayvanlara eziyet ve şiddet gösterenleri inanın anlamıyorum. Ağzı var dili yok, kimseye zarar vermeyen masum canlılar. Benim yaşadığım yerde de insanlar duyarlı, mama koyuyorlar kedilere kulubeler yapıyorlar.. O yüzden içimiz çok rahat ama pek çok yerdeki vahşeti görünce üzülüyoruz.. O tatlı köpüşe bir yardımımız olabilirse, elimden geleni yaparım.. Sevgiyle kalın..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhablar :) Hayvansever insanları ayrı bir seviyorum . :) Ne güzel , herkes sizin gibi olsa keşke ... Zehir'e çok çok sevgiler :) Bir yardıma ihtiyacımız olursa iletişime geçerim . Çok mutlu oldum , duyarlılığınız için çok ama çok teşekkür ederim . Sevgiler . :)

   Sil
 7. Bu yazı dizisi güzel olmuş öncelikle. Ne kadar da masum bakıyor öyle.

  YanıtlaSil
 8. "Gerçi sohbet konum pek iç açıcı değil ama bunu burda konuşmamız gerekiyor." notunu okuduktan sonra hep köpeğin başına bir iş geleceğini düşündüm. "Köpüş" dedikçe de alıştım, korka korka devam ettim. Neyse ki her şey yolunda :) Neşeli sevgilerle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben çok duygusal olduğumdan o köpeğin orada yalnız , aç , susuz kalması beni çok üzüyor . Ondan yazıya öyle başladım . Ama şimdi Köpüşüm iyi . 😊 Çok şükür . Sevgiler . 🌸🌸

   Sil
 9. Ne kadar güzel bir şey yapmış Köpüşü doyurmuşsunuz.Hayvanlara karşı daha duyarlı ve daha bilinçli olmalıyız.Sizi bu konuda tebrik ediyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim . Keşke daha çok duyarlı olsak ... Sevgiler. 🌸🌸

   Sil